MUZEUM KARLA ZEMANA
Při jedné vycházce po krásách staré Prahy jsme se rozhodli navštívit Muzeum Karla Zemana. Muzeum se nachází přímo u Karlova mostu na Malé straně.

Kdo byl vlastně Karel Zeman? Karel Zeman byl z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků, který žil v letech 1910 až 1989. Natočil mnoho krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Mezi nejznámější bezesporu patří Cesta do pravěku, Vynález zkázy či Baron Prášil. Karel Zeman díky svému inovátorství proslavil českou kinematografii po celém světě. Byl obdivován osobnostmi jako například Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvádor Dalí. Za své dílo získal několik ocenění na filmových festivalech. Postupy tvorby filmů se dodnes vyučují na školách po celém světě. Karel Zeman a jeho tvorba ovlivnila i mnoho celosvětových umělců, například režiséra Tima Burtona.

A nyní již vítejte v muzeu! Muzeum není nijak rozsáhlé, ale je hezky tematicky rozdělené na tři části. První se věnuje filmu Cesta do pravěku a užijí si ji nejmenší děti. Navíc si děti zahrají dobrodružnou hru, kde na ně čeká na závěr i překvapení, které si odnesou domů 😉

Druhá část muzea je věnována filmu Vynález zkázy, kde si opět děti můžou zahrát doprovodnou hru a rozluštit kód k pokladu. Navíc si můžete vytvořit svůj vlastní animovaný film, který vám bude zaslán na email.

Poslední část není věnována nikomu jinému, než Baronovi Prášilovi. Můžete se dokonce stát přímo Baronem Prášilem a proletět se na dělové kouli. Video vám bude opět zasláno na email. Na konci této recenze jsem pro zajímavost kraťoučké videa umístil 🙂

Muzeum sice patří mezi menší, ale co ztrácí na rozloze, tak dokonale získává na interaktivitě a zajímavosti. Rozhodně se v muzeu nenudí děti ani dospělí. V muzeu můžete v krámečku na závěr zakoupit filmy Karla Zemana a mnoho zajímavých a stylových suvenýrů. Návštěvu rozhodně doporučujeme všem, nejen obdivovatelům a milovníkům tvorby Karla Zemana. Takové necelé dvě hodinky se v muzeu strávit dají, takže opravdu pro zpestření procházky po Praze, ať už v létě nebo i v zimě, je Muzeum Karla Zemana naprosto ideální volbou. Musím jednoznačně vyzdvihnout rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) za 490 Kč, což je v dnešní době na centrum Prahy opravdu velmi příjemná cena. V okolí je nespočet restaurací, jak už tak v centru bývá, takže o občerstvení není nouze.

„Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“
„Člověk si vytvořil grandiózní svět techniky, z kterého jde často hrůza a strach … Naštěstí to není jen technika, která určuje dění světa a způsob života.“
„Všechny filmy, které jsem vytvořil, věnuji dívkám a chlapcům.“
„Cítil jsem, že přesvědčivěji zobrazím velikost lidské myšlenky prostřednictvím Barona Prášila, než kdybych se pokoušel natočit tzv. fantastický film … Smyslem tohoto filmu je vzdát hold lidské fantazii a poezii.“
„Šlo mi o jedno – ukázat fantastický svět, který vytvořila příroda před mnoha miliony let. A film mi tuto možnost nabízel.“
„Veliká fantazie Julesa Vernea vytvořila svět, kouzelný svět plný rozkošné naivity, která je tolik půvabná…“
1945 – Vánoční sen
1946 – Pan Prokouk: Podkova pro štěstí
1946 – Křeček
1947 – Zatopená zahrádka
1947 – Pan Prokouk v pokušení
1947 – Pan Prokouk ouřaduje
1947 – Pan Prokouk na brigádě
1948 – Pan Prokouk filmuje
1949 – Pan Prokouk vynálezcem
1949 – Inspirace
1950 – Král Lávra
1952 – Poklad Ptačího ostrova
1955 – Pan Prokouk, přítel zvířátek
1955 – Cesta do pravěku
1957 – Pan Prokouk detektivem
1958 – Černý démant
1958 – Vynález zkázy
1959 – Pan Prokouk akrobatem
1960 – Laterna magika II
1961 – Baron Prášil
1964 – Bláznova kronika
1964 – Bez pasu a bez víza z Kudlova do San Franciska
1966 – Ukradená vzducholoď
1970 – Na kometě
1974 – Pohádky tisíce a jedné noci
1977 – Čarodějův učeň
1980 – Pohádka o Honzíkovi a Mařence
1980 – Karel Zeman dětem
Jsem si jist, že osobnost českého filmu, jako byl Karel Zeman, si určitě muzeum zaslouží. Muzeum, které vzniklo na Malé straně je více než důstojnou expozicí věnované tvorbě Karla Zemana. Jen je obrovská škoda, že není větší, určitě by nebyl problém prostor naplnit mnoha zajímavými exponáty. Vstupné, pokud nejdete zrovna jako rodina dva dospělí a dvě děti, je trošku dražší, ale pokud máte u vás doma zrovna toto rozestavení, budete jistě spokojení, protože se do muzea podíváte všichni za pouhých 490 Kč. Muzeum je přímo u Karlova mostu, takže dostupnost není třeba ani hodnotit a ohledně dětí jednoznačně plné body. My akorát u malý měli období Cesty do Pravěku, takže když v první dobrodružné hře našla odměnu (fakt neprozradím 😀 kdo pozorně kouká, uvidí), tak měla o zábavu postaráno ještě doma.
